Nem csak a szomszédunkkal történhet meg…

Sajnos a rákos megbetegedések emelkedő száma világméretű problémává nőtte ki magát. Ugyanakkor érdemes emlékeznünk arra is, hogy a betegség mára szerencsére egyre több esetben jól gyógyítható.

Rákellenes Világnap

20 éve annak, hogy február 4-én Párizsban először rákellenes kongresszust tartottak. 2000-ben a jelenlévő orvosvezetők, szakértők, politikusok a Párizsi Charta aláírásával világméretű összefogásra szólítottak fel korunk egyik legelterjedtebb népbetegségével szemben. Azóta ez a dátum a Rákellenes Világnap.

Mit tehetek magamért?

Sokunkat foglalkoztat, hogy mit is tehetnénk egészségünk megőrzésének érdekében, milyen szinten és hogyan tarthatjuk kézben szervezetünket, sorsunkat.

A tudomány mai állása szerint például bizonyos életmóddal összefüggő rizikófaktorok módosításával, káros szokások kiiktatásával (pl. dohányzás, elhízás, mozgásszegény életmód, alkohol), prevencióval (pl. hepatitisz B és HPV védőoltás, védekezés a szexuális úton terjedő betegségek ellen), szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétellel és önvizsgálattal sokat segíthetünk magunknak egy daganatos betegség megelőzésében vagy korai diagnózisában (who.int).

Az érem másik oldala

Múlt heti bejegyzésünkben Grecsó Krisztián betegségéről megfogalmazott gondolatait adtuk közre. Ezzel arra szerettük volna felhívni a figyelmet, milyen nehéz megtalálni az egyensúlyt a sokszor segítő szándékú tanácsok és az áldozathibáztatás vékony mezsgyéjén, hiszen akaratunkon kívül növelhetjük a betegekben a szégyenérzetet és a bűntudatot. Miközben természetes, hogy az érintettekben is felmerülnek bizonyos kérdések – miért pont én, miért velem történik ez, mit kellett volna másképp csinálnom – kérdéseinkkel, tanácsainkkal szándékunk ellenére is azt éreztethetjük, hogy nem tettek meg mindent azért, hogy egészségesek maradjanak.

Talán azt a legfontosabb (és legnehezebb) tudatosítani, hogy van, amit óvatossággal és körültekintéssel tudunk befolyásolni, és van, amit nem. Ami viszont tény, és ezért is annyira fontos a megelőzés és a szűrővizsgálatok is, hogy minél hamarabb ismerik fel a betegséget, és kap szakszerű kezelést a beteg, annál nagyobb az esély a teljes gyógyulásra.