A hospice ellátásról

HOSPICE – A hospice alapgondolata a halál, elmúlás elfogadtatása a beteggel és családtagjaival, a megbékélés elősegítése, valamint a magány oldása az aktivitás fenntartásával, a lehető legjobb életminőség megteremtésével. Hisszük, hogy az egymáshoz való szeretetteljes odafordulás értelemmel és tartalommal töltheti meg az élet utolsó szakaszát is.

A hospice ellátás általános alapelvei

Holisztikus, sokoldalú gondoskodás

A hospice ellátás egyik legfontosabb jellemzője, hogy a beteg életminőségének javítását tűzte ki célul. Ennek megfelelően a gondoskodás nem csupán a beteg testi, hanem a lelki, szociális és spirituális igényeire, valamint a hozzátartozók segítésére is kiterjed mind a betegség fennállása, mind a gyász ideje alatt.

Palliatív kezelés, fájdalomcsillapítás

A hospice ellátás életük utolsó szakaszában lévő betegeknek segít. Erre az állapotra különösen jellemzőek a kínzó tünetek, ezek enyhítése a hospice ellátás alapvető célja. A fájdalmak csillapítása folyamatosan és fokozatosan, megelőző jelleggel történik, ezzel a minimálisra csökkenthetőek vagy teljesen megszűntethetőek a fájdalmak. Az egyéb tünetek enyhítése a palliatív terápia beállításánál szintén rugalmasan, egyénre szabottan történik.

A beteg és a családtagok érzelmi és lelki támogatása

A gyógyíthatatlan betegség mindvégig nagy lelki megterhelés a beteg és a családja számára, különösen így van ez az utolsó stádiumban, hiszen a beteg egyre fenyegetőbben éli át a halál közeledtét. Az ilyenkor fellépő pszichiátriai tünetek, a szorongás, a depresszió, az alvászavar feltétlenül kezelendő. A családtagok számára is nagyon fontos a várható veszteség – már előlegezett – kezelése, illetve segítségnyújtás a gyász feldolgozásában. Az érzelmi és lelki támogatás mind a beteg, mind a családtagjaik részére a hospice ellátás bázisát képezi.

Életigenlő alapállás

A hospice a halált az élet részének és olyan folyamatnak tekinti, melyet sem megrövidíteni, sem mesterségesen meghosszabbítani nem szabad. A beteghez való szeretetteljes odafordulás értelemmel és tartalommal töltheti meg ezt az életszakaszt.

Az emberi méltóság tiszteletben tartása

A hospice gondozás a beteg személy méltóságát mindvégig tiszteletben tartja. Ez a magatartás megkívánja a beteggel szembeni őszinteséget, hogy betegsége során egyenrangúan kezeljék, állapotáról mindenkor tapintatosan tájékoztassák a realitást képviselve, de a reményt soha fel nem adva. A beteg bevonása a hospice szemléletű ellátásba elengedhetetlen. Ismernie kell állapotát, tünetei eredetét, a kezelési módszereket, a várható hatást és a mellékhatásokat. A hospice tiszteletben tartja minden beteg vallási meggyőződését és lehetővé teszi a vallásgyakorlást, bármely felekezet híve is. Ugyanakkor tiszteletben tartja a nem hívő beteg világnézetét, kívánságait is.

A multidiszciplináris team és a család együttműködése

A betegek ellátását speciálisan felkészült szakemberekből álló csapat végzi, melyben hospice orvos, hospice ápoló, fájdalomcsillapító szakorvos, pszichológus, lelkész, szociális munkás, gyógytornász és sok önkéntes segítő vesz részt. Mivel alapvető cél, hogy a beteg ember élete utolsó részét az otthonában, családja körében élhesse, ezért a hospice ellátás során alapvető a családdal való szoros együttműködés, a család bevonása és folyamatos segítése a beteg körül.

Ingyenesség

A hospice szolgálat mindenki számára térítésmentes, hiszen az emberhez méltó halál minden ember alapvető joga.

Szemléletformálás

Marie De’ Hennezel szerint a hospice egy „mozgalom, mely visszavezeti a halált tudatunk és gondolataink terébe és emberibbé teszi a halált intézményeinkben.” A hospice speciális szellemiség, filozófia, a haldoklóval való együttélés, lehetőségek teremtése arra, hogy a haldokló képes legyen spiritualitását átélni, fizikai, szellemi képességeit használni, élvezni. A hospice mozgalom törekvéseivel el szeretné érni, hogy a közvélemény figyelme forduljon a haldoklók problémái felé, a társadalom elfogadóan és tudatosan viszonyuljon a halálhoz.

2022. december 17-én elindult a Nincs rá szó podcastunk a 24.hu-n!

A házigazda Simonyi Balázs filmrendező, alapítványunk régi támogatója, aki katartikus és szemléletformáló beszélgetésekkel segíti mindannyiunk szembenézését az élet végével, halállal, gyásszal.

Hallgassa meg közismert emberekkel, civilek, életvéggel foglalkozó szakemberekkel készült adásainkat ITT!

Történeteink

Kiút a végső elkeseredettségből

Ha élni akar, menjen a hospice-ba

További történeteink

GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK és válaszok hozzátartozók részére

Egy súlyos betegség mindig komoly megterhelést jelent a betegnek és szeretteinek egyaránt. Tudjuk, hogy hozzátartozóként mindent szeretnénk megtenni betegünkért és megfelelő segítséget nyújtani számára. Szeretettel ajánljuk a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület gyógyíthatatlan daganatos betegek hozzátartozói részére készített Gyakran ismételt kérdések és válaszok összeállítását.

Nyomtatható, letölthető formában:
Gyakran ismételt kérdések és válaszok hozzátartozók részére (pdf)

TÁRSSZERVEZETEK:

Magyar Hospice-Palliatív Egyesület
Elnök: Lukács Miklós
Cím: 1089 Budapest, Orczy út 6.
Tel.: +36 1 215 0938
E-mail: iroda@hospice.hu
www.hospice.hu

GYÁSZOLÓKAT TÁMOGATÓ SZERVEZETEK:

Napfogyatkozás Egyesület
Elnök: Kánya Kinga
Levelezési cím: 1276 Budapest, Pf. 194.
E-mail: napfogyatkozas@gyaszportal.hu
www.gyaszportal.hu 

EGYÉB RÁKBETEGEKET SEGÍTŐ SZERVEZETEK:

Magyar Pszichoonkológiai Társaság
Elnök: Dr. Mailáth Mónika
Cím: 4028 Debrecen, Hadházi út 109. tt./6.
Tel.: +36 30 609 6528
E-mail: pszichoonkologiaitarsasag@gmail.com
www.mpot.hu

Rákbetegek Országos Szövetsége
Elnök: Szabó János
Cím: 1126 Budapest, Böszörményi 20-22. III/335.
Tel.: +36 1 426 6672 +36 30 311 2534
E-mail: rakszov@rakszovetseg.hu
www.rakszovetseg.hu

Magyar Rákellenes Liga
Elnök: Rozványi Balázs
Cím: 1123 Budapest, Ráth György u. 6.
Tel.: +36 1 225 1621 +36 1 225 1622
E-mail: info@rakliga.hu
www.rakliga.hu

A Rák ellen az Emberért, a Holnapért! Társadalmi Alapítvány
Igazgató: Vajda Márta
Cím: 1214 Budapest, Kossuth Lajos u. 152.
Tel.: +36 1 217 0404 +36 1 476 0230
www.rakellen.hu