Bach

Hiszen a zenében az a felszabadító, hogy a szorongató, lehangoló szavakat hangokra, dallamvonalakra, akkordokra cserélhetjük.” (Anna Enquist: Ellenpont)

Bársony Péter brácsaművész Bachot játszott a Magyar Hospice Alapítvány betegeinek.

Az összes betegünk nagyon várta a koncertet. Bélát ekkoriban már keveset láttuk a nappaliban, mert betegsége miatt az ülő testhelyzet nagyon kényelmetlenné vált számára. Mikor a brácsaművész a Hospice Házba érkezett, Béla megkérte őt arra, hogy a koncert után játsszon kicsit neki is a szobájában. Péternek ez természetes volt, megígérte, hogy az előadást követően meglátogatja Bélát, és zenél majd neki is.

De úgy tűnik, a zene akkor is képes hatást gyakorolni, amikor már semmi más…

Elkezdődött a koncert, és Béla egyszer csak megjelent a teremben, és a többiekkel együtt hallgatta végig az egész koncertet. Aznapi csoda a Hospice Házban. És egy újabb történet, amiért érdemes tenni a dolgunkat.

Érdekes, hogy Anna Enquist Ellenpont című könyvében is éppen Bach zenéje bír gyógyító erővel. A regényben egy felnőtt gyermekét gyászoló anya érzései és Bach zenéje alkotnak szétválaszthatatlan egységet. Az asszonyt a Goldberg-variációk segíti, vigaszt és erőt ad neki a világ kiszámíthatatlansága és igazságtalansága ellen. A képzeletbeli zenei aláfestésnek köszönhetően egy szeretetteljes és sokrétű kapcsolatról olvasunk anya és lánya között.

Úgy tűnik, Bach valóban csodákra képes. Könyvekben és valóságban egyaránt. Mi már láttuk is.

A kép a Magyar Hospice Alapítvány tulajdona, engedély nélküli felhasználása nem engedélyezett.