A méltóság hangja – jubileumi nagykoncert 2022.

Harminc évvel ezelőtt alapítványunkkal indult útjára a magyarországi hospice mogalom.  2022. február 16-án a Méltóság hangja jubileumi nagykoncerten ezt az elmúlt harminc évet, valamint az élet és az életvég méltóságát ünnepeltük a Zeneakadémia nagytermében. Estünk mottójául az egyik legjelentősebb hazai kortárs zeneszerző születésnapunkra írt művének címét választottuk: „messzebbről jövök önmagamnál„.

2019 után igaz örömünnepként éltük meg, hogy fennállásunk kerek évfordulójáról nagyszabású koncerttel emékezhettünk meg, Hagyományaikhoz híven ezúttal is különleges produkcióval készültünk, és olyan elkötelezett művészeket hívtunk meg, akik az évek során már pazar fellépésekkel segítették alapítványunkat. Nagy megtiszteltetést jelentett, hogy Herczegh Anita Asszonyt, a köztársasági elnök feleségét koncertünk és az alapítvány jubileumi évének fővédnökeként, valamint Schmittné Makray Katalint, a korábbi köztársasági elnök hitvesét is a nézők soraiban köszönthettük.

A koncert első felében Ránki Dezső és Klukon Edit művészházaspár gyönyörű előadásában hallhattunk kétzongorás és négykezes műveket. Tolmácsolásukban többek között négy, korábban még nem hallott Dukay Barnabás darab hangzott fel, egy közülük ünnepi estünk egyik fénypontjaként, hiszen Dukay Barnabás alapítványunk felkérésére komponálta Uram, te tudod… messzebbről jövök önmagamnál című hangszeres motettáját.

Az utóbbi két évben már megszokhattuk, hogy az élet az utolsó pillanatban is tartogat számunkra meglepetéseket – esetünkben egy nagyon is kellemes meglepetést. A második félidőben Presser Gábor, Szakcsi Lakatos Béla és az Amadinda Ütőegyüttes – Bojtos Károly, Holló Aurél, Rácz Zoltán és Váczi Zoltán – felejthetetlen hangulatú muzsikáját Falusi Mariann egészítette ki, aki Presser Gábor oldalán lépett színpadra.

A koncert különleges árverésnek is helyt adott: a legmagasabb adományt kínálók kiválaszthattak egy-egy hangot, amelyekből Presser Gábor és Szakcsi Lakatos Béla közreműködésével – ott és akkor – egy teljesen új improvizáció született. Óriási köszönettel tartozunk mindenkinek, aki a kezdeményezésben részt vett, mivel hihetetlen, összesen 1 380 000 Ft értékű licitálásnak lehetettünk tanúi.

Végezetül köszönjük a művészeknek, hogy előadásukkal fantasztikus koncertélményt ajándékoztak közönségünknek, és köszönjük a közönségnek, hogy részvételükkel betegeink méltó életvégi ápolását támogatták. Köszönjük, hogy velünk együtt hisznek az élet méltóságában!

Fotó: Millok Tamás. A képek a Magyar Hospice Alapítvány tulajdonát képezik, engedély nélküli felhasználásuk tilos.