20 éves a Budapest Hospice Ház

„Ha élni akar, menjen a hospice-ba” – mondta Andrásnak a kezelőorvosa

A Magyar Hospice Alapítvány fekvőosztályán, a Budapest Hospice Házban 20 éve létező jelenség, hogy a bekerülő végstádiumos betegek néhány napon belül felerősödnek. Nem gyógyulnak meg, de átmeneti időre javul az állapotuk, és ez kifejezhetetlen örömöt, szabadságot ad nekik és a hozzátartozóiknak is.

A 89 éves, daganatos beteg Andrásnak az onkológusa javasolta a hospice-ellátást, mégpedig a következő szavakkal: „ha élni akar, menjen a hospice-ba.” Addig András is azt hitte, amit sokan mások, hogy a hospice-ellátás arra való, hogy akinek már nem lehet gyógyító kezelést adni, legalább békésebbé tegye a halált, a haldoklást. Pedig dehogy csak arra való! Hiszen a betegek nem csak az utolsó óráikat töltik a Magyar Hospice Alapítvány gondozásában, hanem – szerencsére – napokat, esetleg heteket. És ez idő alatt rendszerint nagy terhektől szabadulnak meg, akár az otthonukban részesülnek hospice-ellátásban, akár a Budapest Hospice Házban ápolják őket. A fájdalmaik jelentősen javulnak vagy el is múlnak, mert a fájdalomcsillapításhoz kifejezetten értő szakemberek dolgoznak az alapítványnál. A tüneteik (például a hányinger vagy a felfekvésből adódó fájdalmas sebek) is nagymértékben csökkennek vagy jelentős javulást szoktak mutatni, hiszen figyelemmel, szakértelemmel kezelik őket. András például katéterrel érkezett, és eleinte beszélni is alig tudott, annyira gyenge volt. Ülni, majd járni is fokozatosan tanult újra, hogy aztán egyedül sétálva gyönyörködjön a kert virágaiban. Ez volt a kedvenc időtöltése: sétálni, beszélgetni, és rácsodálkozni szinte minden egyes virágra!

Gondolják csak meg, milyen lehetőséget rejt magában, ha valaki az élete utolsó időszakát fájdalmak nélkül, szeretetteli gondoskodásban, biztonságban tölti! Fel tud készülni a halálra, el tud búcsúzni a szeretteitől, meg tudja hagyni nekik a fontos elintéznivalókat, jelszavakat, információkat, megkönnyítendő a majdani praktikus tennivalókat – ez mind csupa fontos dolog az itt maradók számára. Mindez nem történhet meg, ha erős fájdalmak kínozzák az embert. Egy idős hölgybeteg már elbúcsúzott a Házban a lányától, mert azt hitte, közeleg az utolsó óra, de nem: annyival jobban lett, hogy néhány hétre haza is tudott menni. Mikor visszakerült, ezt mondta: „Ajándék volt az a hónap! Mindent, az egész életünket meg tudtuk beszélni a lányommal.

A Magyar Hospice Alapítvány 30 éve nyújtja ezt a szolgáltatást, eleinte „csak” a betegek otthonában, 20 éve pedig az óbudai Budapest Hospice Házban, az alapítvány fekvőosztályán is. A Házban dolgozó ápolóknak és orvosoknak nem kell egész nap rohanniuk, mert annyi betegágy van, amennyi megfelel az európai sztenderdeknek az életvégi ellátás terén. Itt jut idő a betegekre. Ennek azonban ára van. A magas színvonalú és a betegek számára térítésmentes ellátásnak csak a 30 százalékát fedezi az állami normatíva.

Kérjük, segítsen megőrizni ezt a kiemelkedő színvonalú ellátást, hogy a végstádiumú daganatos betegek részesülhessenek belőle: ajánlja fel adója 1%-át a Magyar Hospice Alapítványnak.

Adószámunk: 19663258-1-41

Az 1%-os felajánláshoz információ és letölthető nyitlatkozat:

A kép a Magyar Hospice Alapítvány tulajdonát képezi, engedély nélküli felhasználása tilos.