12 dolog, amitől a hospice-nak lelke van

Avagy mitől más a hospice ápolás…?

Gyakran kérdezik tőlünk, mi az, amit a hospice ápolás nyújtani tud, mi az tehát, amitől mi úgymond „mások” vagyunk. Most megpróbáltuk pontokba szedve megválaszolni ezt a kérdést!

1. Úgy és azon a néven szólítjuk a betegeket, ahogyan ők szeretnék!
2. A hospice ellátás minden része térítésmentes a betegek és a hozzátartozóik számára is. Semmilyen körülmények között nem fogadunk el hálapénzt sem.
3. A Magyar Hospice Alapítványnál minden ünnepet megtartunk. Valljuk, hogy a hospice az életet jelenti, annak pedig része a születésnap, a karácsony, a húsvét, és minden egyéb alkalom, amikor az élet tiszteletét együtt kifejezhetjük.

4. Bármely hozzátartozó folyamatosan rokona, barátja mellett lehet, de még a házi kedvenceket is szívesen várjuk látogatóként.
5. Lakóinkat lehetőség szerint semmiben sem korlátozzuk, ha az élet úgy hozza – esetenként – még egy pohár sör vagy egy szál cigi is belefér.
6. Munkatársaink a hozzátartozók gyermekeivel is szívesen foglalkoznak, míg ők valakit látogatnak, vagy épp búcsúznak valakitől. A kertünkben még focizni is szabad!
7. A Ház mindennapjaiban a betegek is részt vesznek, kedvüktől, állapotuktól függően, bármiképpen bekapcsolódhatnak abba. Volt már, aki rózsákat metszett az önkéntesekkel, más jobb napjain a virágokat locsolja, de annak, aki igényli, igyekszünk még több tartalmas elfoglaltságot keresni.

8. A Magyar Hospice Alapítvány rendszeres látogatója Frida, a cocker spániel. Frida terápiás kutya végzettséggel rendelkezik, és meglehetősen elfoglalt. Jár a gyerek hospice házba, otthonápolásba, és más hospice osztályra is. Tapasztalataink szerint még a legzárkózottabb, befelé fordult betegnek is hoz egy kis örömöt, vagy megnyugvást kedves természetével.9. Az ellátás és a lelki gondozás is személyre szabott. Kivétel nélkül mindig a beteg van a középpontban! A Hospice Ház stábja az ellátás biztonságát, az otthon melegét és szeretetet nyújt a betegeknek és hozzátartozóiknak.
10. A Magyar Hospice Alapítványnál nem csak a légkör családias, hanem a környezet is otthonos. Önkénteseink gyönyörű, ápolt kertet gondoznak a Ház mellett, az ágynemű, a falak színe sem kórházi, az ételek minőségére is figyelünk, próbáljuk kielégíteni a betegek kulináris igényeit is.
11. Tapasztalataink szerint sokáig halogatják a betegek a hospice ellátás igénybevételét, mielőtt hozzánk fordulnának. Pedig a kellő időben elkezdett ellátás nagy segítséget nyújthat mind a betegnek mind a hozzátartozónak. Lehet, hogy először otthonápolás keretein belül kerülünk kapcsolatba velük, ám ez a az idő lehetőséget teremt arra, hogy az ápolók, az orvosok és a pszichológusok is szoros, emberi kapcsolatot alakíthassanak ki velük. Sokaknak könnyebbség, hogy amikor még aktívabbak, hozzátartozóikkal együtt, megismerkedhetnek a Kenyeres utcai házzal, ahová a későbbiek során majd beköltözhet. Ez a típusú együttműködés a betegek állapotára is mindig pozitívan hat.
12. A beteg otthonában is komplex ellátást tudunk nyújtani: fájdalomcsillapítás és más tünetek enyhítése otthon is lehetséges, ahogy pszichológusunk is van, aki rendszeresen látogatja a betegeket. Ha egy szeretett személy már elment, akkor sem hagyjuk a rokonokat, barátokat magára, alapítványunk pszichológusai a gyász feldolgozásában is segítenek.

Ha mégsem sikerült teljesen összeszedni a hospice ellátás előnyeit és sajátosságait, keressenek minket bátran, szívesen válaszolunk a kérdéseikre!

A képek a Magyar Hospice Alapítvány tulajdonát képezik, engedély nélküli felhasználááuk tilos.