30 éve a minőségi életvégi ellátásban

Jubileumi konferenciával ünnepeltük a hazai hospice-ellátást.

30 ÉVE A MINŐSÉGI ÉLETVÉGI ELLÁTÁSBAN címmel nemzetközi jubileumi konferenciát tartottunk 2021. április 29-én. Az online eseményen a szakma kiválóságaival az egész magyarországi hospice-mozgalmat ünnepeltük, mert itthon a hospice-ellátás a Magyar Hospice Alapítvánnyal indult útnak.

A hospice protest-mozgalomként szerveződött a haldokló rákbetegeket sújtó közömbösség ellen – kezdte előadását Robert Twycross, a palliatív medicina és a hospice világmozgalom egyik úttörője. A hospice elindítójának, Cicely Saunders-nek a munkatársa barátként üdvözölte dr. Muszbek Katalint, alapítványunk orvos igazgatóját, amit az magyaráz, hogy Muszbek doktornő tőle tanult Londonban palliatív alapismereteket, és együtt vettek részt az európai hospice fejlesztésében. A konferencia másik külföldi előadója, David Oliviere szinte már hazajár Magyarországra, a Pécsi Tudományegyetem által szinte évente szervezett Palliatív Szimpóziumon gyakran előad. Oliviere a hospice ellátás pszicho-szociális aspektusairól beszélt, arról, hogy a végstádiumú, haldokló betegek nem csak testileg, hanem szociális értelemben is haldokolnak: elveszítik munkájukat, társadalmi kapcsolataikat, és gyakran a tabu elzárja őket fontos kapcsolataiktól. Pedig a betegek nem teljes valójukkal haldokolnak – hangsúlyozta Oliviere – hiszen vannak vágyaik, örömeik, emlékeik.

Dr. Muszbek Katalin a kezdetekre visszaemlékezve felidézte, amikor még azért küzdöttek, hogy a daganatos betegek életvégi ellátását egyáltalán finanszírozza a társadalombiztosítás. A következő évtizedre vonatkozóan pedig már az a cél, hogy a világ számos más pontjához hasonlóan Magyarországon se csak a daganatos betegek részesülhessenek hospice-ellátásban.

A Magyar Hospice-Palliatív Egyesület elnöke, Lukács Miklós más előadókkal összhangban hangsúlyozta, hogy nagyon alacsony a finanszírozás (az otthonápolás finanszírozása 2006 óta mindössze 800 forinttal nőtt), és hogy a betegek későn kerülnek az ellátásba. Alapítványunk tapasztalatairól dr. Muszbek Katalin adatot is mondott: idén áprilisban a segítséget kérő családokban a betegek 46 %-a két héten belül elhunyt. „Pedig jóval többet tudnánk segíteni” – emelték ki az előadók.

Dr. Muszbek Katalin és Lukács Miklós

Dr. Ruzsa Ágnes, a kaposvári Kaposi Mór Oktató Kórház vezető onkológusa a hospice ellátás klinikai onkológiára gyakorolt hatását vizsgálta előadásában. Azt mondta, hogy az onkológus szakorvosoknak nagyon nehéz kilépni a gyógyító szerepből és a halálról beszélni, mert feléjük nem ez az elvárás, hanem a gyógyítás, így félnek a jogi következményektől.

2014 óta palliatív licenc-vizsgát tehetnek az orvosok, ami arra készíti fel őket, hogy a súlyos betegségek végstádiumában, mikor már a gyógyítás nem reális célkitűzés, miként tudják a beteg fájdalmait enyhíteni, a lehető legjobb állapotban tartani a betegséget is és magát a beteget is. Dr. Csikós Ágnes, a Pécsi Tudományegyetem Alapellátási Intézetének igazgatója, a Pécs-Baranyai Hospice Alapítvány elnöke előadásában ismertette, hogy jelenleg már 137 orvos szerzett palliatív végzettséget. Csikós Ágnes kiemelte, hogy minden orvosi fakultáson szükség volna palliatív tanszékre.

A beteg és a betegség közti jelentős különbségre hívta fel a figyelmet dr. Simkó Csaba is a fájdalomcsillapítás kihívásairól szóló előadásában, és elmagyarázta, hogy a betegspecifikus kezeléshez minden beteg esetében sok apró kérdés megválaszolásán át vezet az út.

Dr. Benyó Gábor, a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület alelnöke előadásában egy Nemzeti Palliatív Stratégia megalkotását szorgalmazta. A Stratégia kirajzolná az ellátás szükséges és lehetséges irányait, a megvalósításhoz szükséges lépéseket, vezérfonalat adva a közép- és hosszútávú célok megvalósításához.

Dr. Kásler Miklós, emberi erőforrások minisztere levélben köszöntette a Magyar Hospice Alapítvány dolgozóit és a konferencia résztvevőit. Dr. Kásler Miklós többek között a következőt mondta a hospice ellátásról:

„Számomra a hospice ellátás egy kiemelt, kegyelmi időszakot jelent. Lehetőséget arra, hogy a tisztelet és szeretet révén megpróbáljunk tartalmat adni az emberi méltóság fogalmának, és a közösen megélt pillanatok által értelmet adni egy akár mégoly rövid életnek is. A hospice ellátás az emberség lényegét talán a leginkább érintő szolgálat.”

Az emberi erőforrások miniszterének teljes levele az alábbi képekre kattintva olvasható.

A konferencia nemzetközi visszhangot is kiváltott, sőt, a hospice világszervezete, az IAHPC a hazai hospice-szervezeteket összefogó egyesület éves tagdíjának elengedésével ünnepli a magyar hospice-mozgalom 30. jubileumát.

A képek a Magyar Hospice Alapítvány tulajdonát képezik, engedély nélküli felhasználásuk tilos.